Nórske fjordy
Preskúmajte divy krajín, ktorým vládli Vikingovia a cári a nechajte sa nabiť neskutočnou energiou pri pohľade na nedotknutú krásu Nórskych Fjordov. Plavba Norskými fjordami patrí k najväčším lákadlám vôbec a je nezabudnuteľnou pre všetkých pre milovníkov prírodných scenérií. Tak súvisle nádhernú krajinu ako je sever Nórska, nájdete len ťažko a neustále budete mať pocit, že ste vstúpili na územie, kde ľudská noha ešte nevkročila.
Domáci obyvatelia sa dokonale zžili s drsnými podmienkami a hoci sú odkázaní hlavne na plody mora, sú to hrdí a vášniví chalupári a nažívajú si citlivo v súlade s prírodou. Zistíte, že vztýčená nórska vlajka na chatke znamená, že majiteľ je doma a prijíma návštevy.
Na dlhších plavbách sa dostanete až na ostrov Mageroya, na ktorom sa nachádza preslávený Nordkapp. Nordkapp alebo Severný mys je 308 metrov vysoký skalný výbežok, ktorý je často mylne označovaný ako najsevernejší bod Európy (tým je v skutočnosti neďaleký, náročnejšie dostupný Kinnarodden).
Oficiálnou valutou je nórska koruna (NOK).
Pobaltské republiky: Švédsko, Fínsko, Dánsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko a Rusko
Pôvabné veľkomestá Pobaltských republík predstavujú strhujúcu krásu tejto oblasti. Oddajte sa úchvatným pohľadom na krajiny polnočného slnka s dramatickými fjordmi, strmými útesmi a kaskádovými vodopádmi a ponorte sa do bohatej histórie stredovekých miest a mestečiek. Cíťte sa nie ako dobyvateľ, ale ako objaviteľ, ktorého lákajú neznáme diaľavy. Zrazu si dokážete predstaviť ten zaostalo romantický pocit prvých dobrodruhov, ktorí tvrdili, že prišli na koniec sveta. Presne tak na vás bude pôsobiť Severná Európa.
Prejdite sa zachovalými stredovekými uličkami v švédskom štokholmskom Gamla Stan (Staré Mesto), z ktorých najužšia je široká sotva 90cm. Nájdete tu butiky, galérie, obchody so starožitnosťami, reštaurácie, kaviarne a kluby. Navštívte impozantnú radnicu, ktorá je miestom banketov Nobelovej ceny alebo veľké múzeum lode Vasa, ktoré je domovom najstaršej zachovanej lode na svete, prípadne múzeum populárnej skupiny ABBA. Pripite si na svoje zdravie vodkou podávanou v zmrazených pohároch vo svetoznámom ľadovom bare.
Oficiálnou valutou je tu švédska koruna (SEK).
Tip: Mesto Štokholm je voči svojim návštevníkom veľkorysé a mnohé múzeá ponúkajú vstup zadarmo
Fínske Helsinki sú obklopené z troch strán morom a malými ostrovmi. Sú mestom elegantných neoklasicistných budov, modernej architektúry a priestranných bulvárov prelínaných námestiami a parkami. V minulom storočí Fínsko aktívne podporovalo niektoré z hlavných tvorivých talentov západnej kultúry, od skladateľa Sibeliusa až po architektov Eliel a Eero Saarinen a Alvar Aalto.
Srdcom Helsínk je rušné trhové námestie. Tiež známe ako rybí trh, je obklopené elegantnými budovami z 19. storočia. Navštívte Havis Amandu, nádhernú sochu ženy a fontánu tesne na západ od rybieho trhu. Socha bola navrhnutá v roku 1906 jedným z najobľúbenejších fínskych umelcov Ville Vallgrenom. Táto socha je považovaná za symbol Helsínk - ak nie celého Fínska.
Vychutnajte si miestne špeciality ako údeného sleďa, lososa alebo soba, prípadne medveďa či losa, a k tomu veľa druhov zákuskov a morušu.
Oficiálnou valutou je tu Euro (EUR).
Tip: Aj v Helsinkách viacero múzeí ponúka bezplatný vstup - tu
V dánskej Kodani sa prejdite po promenáde Langelinie, tiahnucej sa od prístavu, a pozrite sa do centra mesta, ktoré sa hrdí jednou z najkrajších architektúr v Európe, siahajúcej až do 12. storočia.
Zájdite aj k symbolu mesta, k slávnej soche Malej morskej panny Hansa Christiana Andersena. Blízky park je domovom najkrajšej fontány v Kodani, ktorá zobrazuje nórsku bohyňu Gefjon.
Určite nevynechajte Tivoli Gardens, magicko nostalgický zábavný park založený v roku 1843, v ktorom sú všetky atrakcie navrhnuté tak, aby ladili k budovám a záhradám. Okrem kolotočov tu nájdete aj divadlo, živú hudbu, reštaurácie a kaviarne. Nenechajte si ujsť jazdu na populárnom drevenom roller coasteri Rutschebanen z roku 1914.
Za slnečného dňa môžete stráviť deň na pláži priamo v meste - umelo vytvorená Copencabana s dvomi bazénmi alebo obľúbená Halvandet.
Navštívte miesta, kde sa narodil a žil Hans Christian Andersen. Na západnom brehu, na West Jutland (UNESCO), nájdete krásnu prírodu – nekonečné duny z bieleho piesku, vresy, pláže, zátoky, plantáže.
Ochutnajte miestnu špecialitu – sleďa na všetky možné spôsoby, alebo typické dánske sendviče smorrebrod.
Oficiálnou valutou je tu dánska koruna (DKK).
Tip: Nórsko je síce drahé, ale veľa múzeí v Kodani ponúka vstup zdarma: Národné múzeum natmus.dk, Národná galéria smk.dk, galéria dánskeho moderného umenia David Collection davidmus.dk. Najbohatšia dánska galéria, Ny Carlsberg Glyptotek glyptoteket.com má vstup zdarma každú nedeľu.
Cestujte späť v čase v Estónsku, prejdite sa úzkymi uličkami krásne zachovalého starého mesta Tallinn (UNESCO), ktoré má vskutku stredoveký ráz, nazrite do neskutočného marcipánového múzea a ochutnajte túto dobrôtku priamo u majstrov.
Oficiálnou valutou v Estónsku je Euro (EUR).
Nechajte sa očariť pokladmi ruského Petrohradu, nie bezdôvodne nazývaného Benátkami Severu. Neskutočne krásne paláce a chrámy doslova na každej ulici - dominantná Ermitáž tiahnúca sa popri rieke Neve, Petropavlovská pevnosť, letné sídlo cárov neďaleko Carskoje selo, Katarínin letný palác, Peterhof palác s krásnymi záhradami a fontánami, veľkolepý farebný cibuľovitý kostol Kristovho Vzkriesenia či zlatý chrám Sv. Izáka... Pozrite si mesto z palube jednej z výletných lodí na krátkej plavbe po rieke Neva.
Mnohé lode sa zdržia v Petrohrade aj 2 a viac dní, využite večer na návštevu ruského baletu alebo folklórnej show.
Medzi ruské kulinárske špeciality patrí boršč, bliny, šašlik a pelmene, kaviár, jedlá z jesetera či bažanta. Ale nájdete tu aj arménsku krčmu, uzbeckú čajovňu či ukrajinskú kaviareň.
Oficiálnou valutou v Rusku je ruský rubeľ (RUB).
Tip: Petrohrad je jedinou destináciou na európskych plavbách, kde občania EU potrebujú na vstup platné víza. Je potrebné si ich vybaviť minimálne 1-2 mesiace vopred. Ak si však zarezervujete jednu z fakultatívnych exkurzií, vízum nabudete potrebovať.
Tip 2: Ak si vezmete taxík, určite sa na cenu spýtajte vopred; po Petrohrade jazdí veľa "falošných" taxíkov, ktorí si účtujú prehnané ceny.
Hlavné mesto Litvy, Riga, slúži ako hlavné kultúrne, vzdelávacie, politické, finančné, komerčné a priemyselné centrum Pobaltia. Jeho historické centrum patrí medzi kultúrne dedičstvá UNESCO a samotné mesto sa vyznačuje výraznou secesnou architektúrou, ktorá je porovnateľná s mestami ako Viedeň, Petrohrad či Barcelona. Riga je živým splynutím starého a nového. Preskúmajte, čo v nej zostalo zo sovietskeho dedičstva alebo si prezrite Katedrálu (Rigas Domas), najväčšiu modlitebňu Pobaltia.
V blízkosti mesta je prímorské letovisko, kde kedysi plávali ruskí cári a nájdete tu aj tri hrady.
Oficiálnou valutou je tu Euro (EUR).
Jediný lotyšský prístav, mestečko Klajpeda, sa nachádza na strategickom mieste, kde sa rieka vlieva do mora, a má zložitú a zaujímavú históriu. Jeho historické centrum je naozaj okúzľujúce vďaka krásnym príkladom drevených rámových konštrukcií z 18-teho storočia, postavených v štýle Fachwerk. Veľmi elegantnou budovou je Stará pošta s freskami poštových vtáčikov a zvonkohrou, ktorá je zároveň najväčším hudobným nástrojom v Lotyšsku. Nevynechajte ani jedinečný hrad na ostrovčeku a drevené mestečko Trakai, vybudované na vode (obkolesuje ho 5 jazier).
Vychutnajte si miestne špeciality, ktoré zahŕňajú hlavne rôzne formy zemiakových placiek či halušiek.
Tu je oficiálnou menou lotyšský litas (LTL).
Ďalšie mestá, ktoré sú súčasťou plavieb po Baltiku, sú Kiel, Skagen, Warnemunde, Gdansk, Hamburg.
Grónsko
Prechádzka po hornej palube lode vdychujúc čerstvý arktický vzduch v čarovnom mäkkom polnočnom svetle pri plavbe po pokojných vodách chránených zátokami a fjordami – to je skutočný balzam na dušu.
V premoderných časoch, kajaky a väčšie umiaky (eskimácke člny) boli najčastejšími a efektívnymi spôsobmi dopravy v porovnaní s náročnými trekmi po členitom horskom teréne Grónska. Prieskumníci, kartografi a dobrodruhovia, ktorí chceli prejsť ľadovú pokrývku alebo dobyť severný pól, prišli do Grónska po mori, stretli sa s miestnymi obyvateľmi, vymenili si tovar a skúsenosti - a mnohí sa tam usadili a začali tak nový život na ostrove.
Výletní hostia v dnešnom Grónsku ani nemusia zasadiť rovnakú vlajku ako dávni prieskumníci - ten úžasný pocit, ktorý vzniká v dôsledku veľkých dobrodružstiev a objavov, stále prevažuje. Plavba v Grónsku je v prvom rade založená na prírodných zážitkoch, no čerešničkou je tu i intímne stretnutie s kultúrou, spoločnosťou a históriou, ktoré týmto zážitkom dodávajú nevídaný rozmer.
Bez ohľadu na typ lode a sezónu, či už skoro v lete, keď sa more hemží veľrybami, alebo na jeseň, keď sa objaví polárna žiara, plavba v Grónsku je ideálnym spôsobom, ako spoznať túto dychberúcu krajinu. Dotknite sa ľadovca alebo si vhoďte kocku ľadu do drinku (plávajúce úlomky ľadu môžu byť staré i 4000 rokov), navštívte najsevernejšie obývané mesto zeme Thule (v ktorom počet psov husky prevláda nad počtom ľudí), ochutnajte miestnu kuchyňu, ktorá sa vyznačuje výbornými rybacími jedlami, zažite polnočné slnko a obdivujte neopakovateľné sošky či šperky vytesané z klov narvala či mroža. Môžete zažiť predstavenie s kajakmi či s tanečníkmi v národnom kroji, alebo sa pozhovárať s miestnymi obyvateľmi, ktorí si pamätajú ešte dávne časy a poznajú fascinujúce legendy.
80% Grónska je pokrytých ľadom a odporúčame vždy mať váš fotoaparát poruke, nakoľko ľadovce všetkých možných tvarov a veľkostí sa môžu objaviť kedykoľvek. V oblasti Disco Bay, ktorá je známa aj vysokým výskytom veľrýb, malebné dedinky lipnú na drsných skalnatých kopcoch obklopujúcich vnútrozemský ľad.
Oficiálnou valutou je tu dánska koruna (DKK).
Island
Island je nedotknutou krajinou sopiek a ľadovcov, lávových polí a zelených pastvín, vriacich termálnych prameňov a ľadovo chladných riek hemžiacich sa lososmi. Najsevernejšie hlavné mesto na svete, Reykjavik, bolo založené v roku 874 a je vstupnou bránou do prírodných divov Islandu. Ostrov je v neustálom procese transformácie podobne ako jeho obyvateľstvo, ktoré spája severské tradície so sofistikovanými technológiami.
Medzi najväčšie strhujúce zaujímavosti Islandu patrí napríklad Blue Lagoon (Modrá Lagúna), ktorá je jedným z najhorúcejších miest na Islande. Tieto úžasné vonkajšie geotermálne kúpele obsahujú vodu bohatú na minerály, ktoré sú priam pokladom pre pokožku a liečia viaceré kožné ochorenia. Pláž Reynisfjara vás ohúri čiernym pieskom (basaltom). Národný park Thingvellir je najväčším prírodným jazerom na Islande a poskytuje úžasný výhľad na kontinentálnu trhlinu známu ako stredoatlantická vyvýšenina. Gullfoss alebo "Zlatý vodopád", často doplnený dúhami, vás ohromí svojou silou, ktorou sa rúti dole troma prírodnými, zakrivenými kaskádami, následne prúdi do hlbokej rokliny a ďalej so širokou ľadovcovou riekou Hvítá. Gejzír Strokkur vás očarí výbuchmi vriacej vody každých pár minút, zakaždým ju vymrští až do výšky 20m. Jökulsárlón je veľké ľadovcové jazero, ktoré sa nachádza na čele Breiðamerkurjökull ľadovca a vyvinulo sa do jazera potom, čo ľadovec začal ustupovať od okraja Atlantického oceánu. Navštívte geotermálnu elektráreň Nesjavellir, ktorá je umiestnená pri aktívnej sopke Hengill a prírodnom jazere Þingvallavatn. Geotermálne pole Krysuvik Solfataras prirodzene vytvára parné otvory, horúce pramene a prehriate bahenné hrnce, ktorých sírne usadeniny vedú k ukladaniu nespočetných farebných kryštálov. Vychutnajte si úžasný výhľad z reštaurácie pod sklenenou kupolou na The Pearl - 10-poschodovej geotermálne zahrievanej úschovni vody. Idylická rybárska dedina Eyrarbakki, situovaná na pokojnom južnom pobreží Islandu, je najstaršou zachovanou drevenou dedinkou. Alebo sa môžete poprechádzať na najbližšom ľadovci pri Reykjaviku, Vatnajökulle, ktorý je najväčším ľadovcom Islandu a druhým najväčším v Európe.
Od 1. januára 2025 islandské úrady účtujú cestujúcim aj na výletných plavbách v teritoriálnych vodách krajiny upravenú dennú daň za ubytovanie, aby prispeli k udržaniu a rozvoju udržateľného cestovného ruchu v krajine.
Poplatok nateraz predstavuje 2 500 ISK za osobu a noc (orientačne 17 - 18 EUR) - uvedená suma podlieha zmenám podľa nastavenia islandských úradov.
Poplatok bude účtovaný z palubného účtu cestujúcich.
Oficiálnou valutou je islandská koruna (ISK).